СПЕЦПРОЕКТ «СТУДВЕЮ»
100 РОКІВ СТУДЕНТСТВА
Ми сходили в архіви, поговорили з істориками, знайшли старі родинні фото і прочитали нерозбірливий почерк в щоденниках тих, кого вже немає в живих. Врешті – спробували відтворити образ українського студентства останнього століття.
100 років студентства – спецпроект «Студвею»
1977–1987
Правозахисників заарештовують і ув'язнюють за антирадянську агітацію та пропаганду, студенти передають з рук у руки роботи Солженіцина, молодь більше не хоче вступати до комсомолу, до КДУ приїжджає Індіра Ґанді, а у Москві проходить ХІІ Фестиваль молоді.
ХРОНОЛОГІЯ
ТРЕНДИ
9 листопада 1976
9 листопада 1976
виникає правозахисне об'єднання Українська Гельсінська група (УГГ)
1977
1977
Петро Григоренко, генерал-майор, один з ініціаторів створення УГГ, від'їжджає до США на лікування, і його позбавляють радянського громадянства
1978
1978
у Франції публікують «Факультет непотрібних речей» Юрія Домбровського
1980
1980
у Тбілісі комсомольці організовують фестиваль музики «Весняні ритми». Там звучить «Машина времени» та «Аквариум» (Борис Гребенщиков)

1982
1982
до СРСР приїжджає Індіра Ґанді, виступає перед київськими студентами
27 липня –
3 серпня 1985
27 липня –
3 серпня 1985
ХІІ Всесвітній фестиваль молоді та студентів
1985
1985
комсомольська організація УРСР налічує 7 млн осіб. До осені 1989 року кількість комсомольців скоротилась до 5 млн, 1990 – 3,7 млн. Число й далі стрімко меншає
1 вересня 1985
1 вересня 1985
у педінститутах починають готувати спеціалістів із дипломами «Вихователь-методист, учитель етики і психології сімейного життя»
1986
1986
виникає гурт «Воплі Відоплясова». У 1987 вони стали «групою року» на фестивалі Київського рок-клубу з «піснею року» – «Плач Ярославни»
1986
1986
аварія на Чорнобильській АЕС – в Україні виникають правозахисні екологічні рухи
ІНДІРА ҐАНДІ
Почесний доктор Київського університету
1982 року до СРСР приїжджає прем'єр-міністр Індії Індіра Ґанді. В Києві її зустрічає перший секретар ЦК КПУ Володимир Щербицький. Вони відвідують Київський університет, де Вчена Рада вишу присвоює їй звання Почесного доктора Київського державного університету.
ПРЕМ'ЄР-МІНІСТР ІНДІЇ В КИЇВСЬКОМУ ДЕРЖАВНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ
В.В. ЩЕРБИЦЬКИЙ ЗУСТРІЧАЄ ІНДІРУ ҐАНДІ В КИЄВІ, 1982
Джерело: соцмережі
ФЕСТИВАЛЬ МОЛОДІ В МОСКВІ
Поки молодь гуляє, спецслужби не пасуть задніх
КАТЮША, СИМВОЛ ФЕСТИВАЛЮ
ХІІ Всесвітній фестиваль молоді і студентів знову проходить у Москві. Його лозунг: «За антиімперіалістичну солідарність, мир та дружбу». Одне з основних завдань організаторів – показати перемоги соціалізму, тому неблагонадійні елементи (як-от безхатьки чи алкоголіки) на деякий час вивозять із міста. Усю сувенірну символіку затверджує ЦК КПРС.
Здесь, на родине великого Ленина, вы можете непосредственно ощутить, сколь глубоко предана наша молодежь благородным идеалам гуманизма, мира и социализма.
Промова Горбачова на відкритті фестивалю.
На фестивалі звучать нові гурти – «Машина времени», «Цветы», «Интеграл», уже відома Софія Ротару.

Софія Ротару на фестивалі, пісня «Тече вода», слова Юрія Рибчинського:
Євген Євтушенко та Андрій Вознесенський організовують спеціальний літературний вечір, куди запрошують Аллена Ґінзберґа і майбутнього нобелівського лауреата Боба Ділана. На концерт Ділана приходить небагато людей, що його певною мірою розчаровує. Далі Ділан дає концерт у Тбілісі й планує відвідати Одесу, звідки родом його бабуся та дідусь.
Спецслужби також готуються до події.
В результаті прийнятих заходів своєчасно здобута інформація та закритий в'їзд до СРСР екстремістськи налаштованим активістам бандерівського "Союзу української молоді", яких ватажки ЗЧ ОУН мали намір направити у період фестивалю до Москви для збору тенденційної інформації та поширення підривної літератури...

... Проводяться заходи попереджувально-профілактичного, адміністративного та кримінально-правового характеру по відношенню антигромадських елементів з числа радянських громадян. Під посилене оперативне спостереження взяті націоналісти, особливо колишні учасники ОУН-УПА, які повернулись із місць позбавлення свободи, об'єкти справи "Блок" та їх зв'язки, які залишаються на ворожих позиціях, а також інспіратори антигромадських виявів з числа просіоністськи налаштованих "відмовників", церковників та сектантів, колишніх активних учасників масових заворушень. Прийняті додаткові міри з розшуку авторів анонімних листів з погрозами терористичного характеру й антирадянських документів, діяльність 42-х з них припинена. Спільно з органами міліції відпрацьовується система мір по контролю за кожним (201 людина), хто стоїть на обліку психічнохворих з агресивними намірами, схильним до здійснення різких антигромадських виявів.
Голова Комітету держбезпеки Муза
Джерело: ГДА СБУ
ІДЕОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ
Держава хвилюється: із цією молоддю щось не так
Партія занепокоєна рівнем ідеологічного виховання молоді й тим, що популярність комсомолу знижується.
Через відсутність навичок проведення політичних дискусій, браку інформації щодо маловивчених питань історії нашої країни та республіки викладачі вишів, партійні та комсомольскі активісти часто складні проблеми пояснюють непереконливо, йдуть на поступки перед натиском екстремістів, не можуть захопити, повести за собою молодь.
Спецслужби
Джерело: ГДА СБУ
З огляду на це рекомендують створити в містах молодіжні центри для спілкування, творчої діяльності й організації дозвілля, активізувати ЗМІ та публікувати інформацію про ворожі групи серед молоді. Співробітникам КҐБ рекомендують пильнувати за «зарубіжними центрами ідеологічної диверсії».
1 КУРС ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ КИЇВСЬКОГО ПЕДАГОГІЧНОГО ІНСТИТУТУ ІМ. ГОРЬКОГО НА ЛЕКЦІЇ, 1976 РІК
Джерело: ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного
У 1979 році КҐБ налічує в УРСР 80 представників хіпі: у Львівській області – 48, Донецькій – 6, Кримській, Полтавській та Запорізькій – по 5, Дніпропетровській – 4, Київській, Херсонській, Тернопільській – по 2, Чернігівській – 1.

З них 65 осіб віком від 16 до 25 років, 15 – 26-30 років, 64 чоловіки, 16 жінок.

У кінці 70-х стають популярні дискотеки. «Дискотеки охоче відвідує молодь, а заходи, що проводяться, сприяють формуванню у молоді комуністичних переконань, істинно художніх смаків, високих моральних та духовних якостей», – пише в 1979 р. Щербицькому голова Комітету держбезпеки УРСР В. Федорчук.

Але є і речі, про які, на думку Федорчука, слід непокоїтись: наприклад, іноді на дискотеках показують слайди з буржуазною політичною символікою, комсомольці погано виховують керівників дискотек – диск-жокеїв. Тому самі дискотеки часто зводяться до «прослуховування зарубіжних ансамблів» та пропагують «гірші зразки західного мистецтва» (як правило, на дискотеках грає «АВВА» («Money-Money»), «Boney-M»). Це проблеми, від яких страждають усі виші республіки.
Джерело: ГДА СБУ
Одним із тривожних симптомів морального стану молоді є заняття карате. Органи працюють над викриттям таких груп і намагаються запобігти розвитку «ідейно шкідливої та антигромадянської діяльності». Попри це станом на 1981 рік карате займається приблизно 14 тисяч осіб в УРСР.
Джерело: ГДА СБУ
1 вересня 1985 року в педінститутах Радянського Союзу запроваджують нові навчальні плани (переважно на 5 років) і вводять нову спеціальність – «Педагогіка та методика виховної роботи». Після закінчення отримують диплом зі спеціальністю «Вихователь-методист, учитель етики і психології сімейного життя» – такі випускники можуть викладати предмет «Етика і психологія сімейного життя».

Студенти Кримського сільськогосподарського інституту ім. Калініна за роботою у саду колгоспу «Врожайний» (1982):
ПРАВОЗАХИСНИЙ РУХ
Права людини? Ні, не чув
У 1977 році заарештовують і засуджують членів правозахисної організації Українська Гельсінська група за статтею «антирадянська агітація та пропаганда». Цього ж року до США на лікування відправляється Петро Григоренко – українець, дисидент, правозахисник, радянський генерал-майор, один з ініціаторів створення Гельсінської групи в Україні. Його відразу ж позбавляють радянського громадянства. До того ж, його примусово лікували в психіатричній лікарні, виключили з партії, позбавили всіх звань та нагород за боротьбу з нацизмом у Другій світовій. Його мемуари «В подполье можно встретить только крыс» виходять у Нью Йорку 1981 року.

Молодь дедалі більше говорить про права людини в СРСР. У 1978 році у Франції публікують «Факультет непотрібних речей» Ю. Домбровського. Він пише про радянську державу, в якій непотрібними речами виявились власне права людини та моральні цінності, а з ними й факультети права: вони не підходять для радянської системи координат.

Студенти розповсюджують між собою та обговорюють самвидавний «Архіпелаг ГУЛАГ» Солженіцина (уперше офіційно в СРСР його видадуть у 1989 році) – про концентраційні табори, примусову працю і порушення прав людини.
ГРУПА ДОВІРИ
Активісти хочуть «помирити» СРСР і США.
Їх запроторюють до психлікарні
У 1987 році львівські хіпі засновують групу «Довіра». Це пацифістський рух, який виникає 1982 року в Москві із заснуванням «Групи за встановлення довіри між СРСР і США». Учасники розповсюджують пацифістські листівки та звертаються з ініціативами до урядів СРСР і США. Частину членів групи відправляють на «лікування» до психіатричних лікарень.

Група «Довіра» намагається створити свою мережу в університетах республіки – у Києві, Харкові, Львові, Одесі та Сімферополі. У грудні 1987 року вони запрошують студентів на «семінар з гуманітарних питань» у Москві. Спецслужби називають цей семінар «антирадянським збіговиськом».
Джерело: ГДА СБУ
РЕПРЕСІЇ
Якщо ви любите українське, тоді ми йдемо до вас
У грудні 1979 року заарештовують трьох студентів Київського державного університету: Майорова В.П. (геолог), Куценка С.І.(геолог), Шаповала В.Н. (географ). Усі вони колишні комсомольці. Офіційне звинувачення звучить так: розкрадання державного майна та особистого майна громадян. Але, як ідеться в доповідній записці, вони вчиняли наклеп на радянську дійсність та її керівників, слухали антирадянські програми іноземних радіостанцій та влаштовували дискусії в себе в гуртожитку. Куценко та Шаповал дістають 2 і 3 роки позбавлення волі відповідно.

На геологічному факультеті почались перевірки інших студентів, коменданта гуртожитку звільнили, декани географічного та геологічного факультетів дістали догани.
Джерело: ГДА СБУ
У лютому 1983 року в Одеському театрально-художньому технічному училищі заарештовують 20-річного Базюка Геннадія Олександровича. Студента-комсомольця звинувачують у тому, що він «вихваляв ідеї фашизму, особистість Гітлера, виготовив і носив значок із фашистською символікою. У спілкуванні з товаришами припускався наклепницьких роздумів про радянську дійсність, заявляючи про нібито відсутність у СРСР свободи особистості».

Далі спецслужби доповідають, що Базюк приїжджав улітку до батьків у Шепетівку Хмельницької області й там створив підпільну групу зі школярами. Вони слухали ідейно ворожі радіостанції й навіть обмірковували план викрадення літака, щоб утекти з країни. У 1983 році всі вони затримані та «профілактовані», тобто з ними провели роз'яснювальну роботу і змусили «розкаятись» у своїй діяльності.

Одеське театрально-художнє технічне училище, на думку органів, загалом не дуже надійне: тут слухають багато іноземних антирадянських радіопрограм і захоплюються стилем «панків».
Джерело: ГДА СБУ
Органи звітують, що студентська молодь підтримує процеси перебудови, бере участь у змінах держави, але «допускає політично незрілі судження». Зокрема є осередки, які поширюють ідеї «українізації» та націоналізму. Наприклад, у Львівському та Чернівецькому університетах створюють «клуби поціновувачів української мови та літератури». Учасники клубів «з політично нікчемних позицій трактують політику партії, виступи в пресі українських письменників за національною ознакою, націоналістичні прояви у Казахстані та Прибалтиці».

Окремі студенти Київського та Одеського університетів, Львівського й Донецького політехнічного інститутів ведуть розмови щодо введення багатопартійної системи. Один студент Дніпропетровського університету пропонував своїм знайомим створити «організацію для фізичного усунення осіб, які паразитують за рахунок суспільства».

Студенти у вишах починають порушувати питання про те, чи потрібно вивчати суспільні ідеологічні дисципліни у вишах, проходити військову підготовку та їздити в сільгосп працювати. Ці всі заяви та настрої фіксують спецслужби в доповідних записках.
Джерело: ГДА СБУ
Джерело: ГДА СБУ
Джерело: ГДА СБУ
СПАРТАКІАДИ
Золота молодь 80-х
До кінця 80-х зберігається культура спартакіад у вищій школі: усі виші щорічно змагаються з літніх та зимових видів спорту. Участь усіх ВНЗ обов'язкова – на це була відповідна постанова ще від 1964 року.

Іноді виші спеціально зараховували абітурієнтів за спортивними показниками, щоб мати сильну команду на змаганнях. Студенти-спортсмени мали привілейоване становище: вони отримували талони на харчування, додачу до стипендії, могли спокійно пропускати пари, відпочивали влітку в спортивних оздоровчих таборах.

8 літня Спартакіада народів СРСР (1983):
ПОБУТ
Волосся пахло цибулею
Студенти кінця 70-х пригадують, що дефіцит був у всьому: голову мили господарським милом, замість масок для волосся користалися соком цибулі. Щоправда, запах був нестерпний.

ОДЯГ

У моду входять комбінезони, міді-спідниці, спідниця-годе, штани-банани, звужені донизу. Чоловіки носять довге волосся, вуса, окуляри, костюми яскравих кольорів і штани. Із моделями із журналів Бурда за 1980-81 можна ознайомитися тут.

КНИГИ

Номер журналу «Ровесник» за 1978 рік.

У 1981 році видавництво «Молодь» друкує збірку Василя Симоненка «Лебеді материнства».

У 1985 році Василь Стус помирає в радянському таборі в Кучино. Починають ширитись чутки, що якраз цього року Генріх Белль мав номінувати поета на Нобелівську премію з літератури.

Із середини 80-х починають друкувати заборонені раніше твори: Булгакова, Пастернака. Виходить поезія Гумільова, проза та вірші Набокова, Ахматової.

17 квітня 1985 року у Львові виникає літературне об'єднання «Бу-Ба-Бу» (Бурлеск- Балаган-Буфонада). Засновники – Юрій Андрухович (Патріарх), Олександр Ірванець (Підскарбій), Віктор Неборак (Прокуратор). Перший публічний вечір у Києві вони проводять 1987 року.

МУЗИКА

У 1986 році виникає гурт «Воплі Відоплясова», який уже наступного року стає «групою року» на фестивалі Київських рок-клубів з піснею року «Плач Ярославни».
ОБКЛАДИНКИ ВІНІЛОВИХ ПЛАТІВОК
З іноземних: ABBA, Pink Floyd, Deep Purple, Modern Talking, Маккартні, «Мираж», «Наутилус Помпилус», Борис Гребенщиков, Віктор Цой. У 1986 році з'являється гурт «Ласковый май».
Наутилус Помпилиус «Скованные одной цепью»
Ласковый май «Белые розы»
У кінці 80-х набувають популярності українські барди, які співають у жанрі «співаної поезії» (Марія Бурмака, Стас Тризубий, Едуард Драч).